Co z tą sierścią
Kaukazy ze względu na swoją obfitą szatę wymagają regularnego czesania, zwłaszcza w okresie linienia. Zaniedbana, skołtuniona sierść traci swoje właściwości termoizolacyjne. Kaukazów w okresie letnim NIE GOLIMY !!!!
Efekt golenia kaukaza. Na zdjęciu Gryzelda, po adopcji część psa została ogolona ze względu na filce i kołtuny. Widać wyraźną różnice w odrastaniu kudełków, grzbiet golony nie był. Sierść na udach, bokach i brzuchu odrasta watowata, podatna na plątanie, trudna do rozczesania. Dół psa wyczesywany był 7h przez dwie osoby w zakładzie groomerskim a właścicielka przeklina dzień w którym wpadła na pomysł wygolenia kaukazicy.
Tutaj jeszcze popularna grafika obrazująca w jaki sposób działa sierść okrywowa i podszerstek u psa.
Zgrzebło obrotowe- niezastąpione w okresie intensywnego linienia. Bezboleśnie i szybko usuwa podszerstek.Szczotka “Pudlówka” Grzebień
Rozkołtuniacz – za uszami, pod pachami i w miejscach gdzie włos jest dłuższy i miękki lubią robić się kołtuny więc na wszelki wypadek warto mieć w szufladzie.
Nożyk do filcu – regularnie pielęgnowany kaukaz nie powinien dorobić się płatów sfilcowanej sierści ale psy ze schronisk często borykają się z tym problemem, tu na ratunek przychodzi niezastąpiony nożyk groomerski.
Z pomocą przy rozczesywaniu splątanej sierści przychodzą również preparaty ułatwiające rozczesywanie, najlepiej sprawdzają się te stosowane do końskich grzyw i ogonów.
Furminator i Easygroom dość popularne i pomocne przy pielęgnacji psów z krótką sierścią w przypadku kaukaza nie sprawdzą się niestety, wyrywają i niszczą włos okrywowy.